انبوه - به پایگاه اطلاع رسانی روستای تاریخی انبوه خوش امدید .

برای شناساندن سرزمین مادری ، فرهنگ ، آداب و رسوم روستای تاریخی خود ، با بضاعت ناچیز خود تمام سعی خود را کرده و در این زمینه دست همه عزیزانی که قلبشان به عشق انبوه می تپد را می فشارم .تلفن پاسخگویی : سیف الله طالبی انبوهی 09125397188

انبوهی های عزیز انبوهی ماندن مهم است نه انبوهی بودن .تقدیر از مفاخر روستای انبوه
نویسنده : سیف الله طالبی انبوهی - ساعت ٢:٥٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳٩۳
 

### ما همواره به انبوهی بودن مان  افتخار می کنیم اما  شاید بعضا نمی دانیم به چه چیز انبوه باید افتخار کنیم . مثلا به انبوه افتخار می کنبم  چون انارش معروف است ! و یا چون  مواهب  ومناظر طبیعی فراوان و زیبایی دارد .

### انبوهی های عزیز در حالی که با فرض صحت این ادعا ٬ما چه نقشی در بود و نبود آنها داشته وداریم ؟ این نعمت ها  و  هزاران بار بهتر از آنها در همه جای این مملکت  وجهان هست  . و تنها ما  با دیدن این مناظر  به بیاد  خدا بزرگ می افتیم . 

### اگر روستای  انبوه در استانهای مجاور و در سطح ملی و جهان اوازه ای به هم زده و  نام روستای انبوه شهره عام و خاص شده است .  به خاطر انار و فندوق  و چیمارو  و پیاکو  و  نیاوک و...  نیست  . بلکه به خاطر انسانهای شریف و پاکی است که در گذشته نه چندان دور  در ان  زندگی می کردند . ما که  امروز به انبوه افتخار می کنیم چه نقش در خلق این افتخار داشته ایم ؟ اما انبوهی عزیز جای بسی شرمندگی که بعضی از ما انبوهی ها  هنوز سوزن مان  در جیرمله جان - جار مله جان   گیر کرده . واین افتخارات  فراهم شده  در طی چند صد سال و  ذره  ذره را با توهمات خاص  مصادره به مطلوب می کنیم و تصور می کنیم انبوه مساوی است با نام ما.

### اگر  انبوه  زبانزد مردم دیگر مناطق است به خاطر سادگی و بی آلایشی  و تدین عمیق و باور صادقانه مردمشَ و به خاطر نجابت  آنها و به خاطر حفظ سنتها  و ارزشهای ملی و دینی توسط اهالی آن و به خاطر  سخت کوشی ها و  مهمان نوازی ها  و... آنهاست.

### اگر انبوه زبانزد مردم دیگر مناطق است به خاطر آن است که : مرحوم مشهدی رمضان کیانی می گفت : «وقتی اوایل انقلاب جهاد گران برای بررسی مشکلات انبوه  آمده بودند ما به آنها گفتیم روستایی دیگر در مجاورت ما هست به نام نوده که مشکلاتشان از ما بیشتر است بروید اول مشکل آنها را حل کنید » و این سخن دست مایه  خطبه های نماز جمعه امام جمعه وقت رودبار شده بود که :« بروید ایثار و از خود گذشتگی را از انبوهی ها یاد بگیرید »

### به خاطر سنت  خلیل گونه ی آن پیر فرزانه -مرحوم سبزعلی-است که هر گاه غریبه ای وارد روستا می شد به سرعت خود را به دروازه روستا می رساند و مهار مرکبش را می گرفت و او را به منزل خود فرا می خواند تا ذلت  سئوال و بی پناهی در چهره او ننشیند.

### وما  اما به کسانی که با نیات ناب الهی و  ایمانی پاک و با اخلاص و صداقت بی نظیر وبا شور و عشق مثال زدنی ودر راه ایمان وآرمانهای متعالی و حفظ کیان و آب و خاک خود بهترین هدیه الهی - جانشان -را فدا کردند نه تنها مدالی نثار نکرده ایم بلکه پس از گذشت سی و چند سال  از شهادت آنها حتی از برگزاری  یک مجلس ساده یادبود هم برای آنها دریغ ورزیده ایم دلیلش هم واضح است .چون آنها برای ما افتخار محسوب نمی شوند .!!!!!  (قابل توجه مسئولین انبوه که چند روز ماند به عید باستانی نوروز به ما اعلام کردند که مسابقه ایی به یاد 19 شهید سرافراز انبوه برگزار خواهد شد و من هم چون وظیفه خودم دانستم ان را  در پایگاه اطلاع رسانی انبوه به عنوان عیدی مسئولین انبوه به شهدا یاد کردم  که متاسفانه ........؟! ) هرچند  همین اقایان در سخنان خود  به عنوان تزیین کلام  خود ودر  محافل به عنوان زینت المجالس از اسم و تصویر شهدای عزیز  استفاده می کنند  وهمواره آز آنان به عنوان افتخار انبوه یاد می کنند . اقایان مسئولین عزیز انبوه اگر ما انبوهی ها  در منطقه سربلند و سرافرازیم فقط و فقط حاصل خون همین شهدای غزیز است و بس  .

### در پایان  انبوهی های عزیز  هم محلی های خوبم   بیاییم  به جای رقابت  با هم رفاقت  کنیم  و اگر همه چنین می کردیم امروز  تعداد بیشتری مدیر و مسئول و  متخصص و... می داشتیم .

 

دوستان و همشهریان عزیزم  قصد دارم انشالله اگه عمری باقی ماند از این به بعد در باره زندگی  و زندگی نامه  مفاخر و افتخار افرینان  علمی - فرهنگی - اقتصادی و ورزشی انبوهی های عزیز در این پایگاه بیشتر بنویسم امیدوارم مورد توجه شما دوستان و همشهریان عزیزم قرار بگیرد .