همه چیز درباره نوروز باستانی روستای تاریخی انبوه

نوروز ونوسال باشد مبارک   شما را این سال باشد مبارک

 

 ##با نزدیک شدن به پایان سال ورسیدن سال نو اهالی روستا در

تکاپوی هرچه بهتر برگزار کردن این عید باستانی هستند.

 ##چهارشنبه آخر سال که همان چهارشنبه سوری میباشد بچه ها برای آتش بازی گون جمع کرده و آن را آتش میزنند و  در کنار بزرگترها با پریدن از روی آن تمام بدیها را از خود دور میکنند وبه استقبال سال نو میروند.

##چون پایان اسفند روزهای زاد و ولد احشام هست وبره های کوچولو از زیبایی های زندگی انبوهی ها در این ایام اهستند،هنگام تحویل سال بره ای را به خانه می آورند وپس از نوازش آن ،پشت و شانه اش را با حنا رنگ می کنند.

##هر خانواده انبوهی پس از تحویل سال فردی را که فکر می کنند قدمش برایشان خوش یمن است به خانه می آورند  وکسی قبل از او حق ندارد  وارد خانه شود. فرد مورد نظر  که غالبا بچه های فامیل ویا از افراد  بزرگسال می باشد پس از تبریک سال نو عیدی به او می دهند وبه خانه خود بر می گردد .

##پس از تحویل سال معمولا به مسجد محل می روند وبا خواندن نماز ودعا از خدا حاجت وخواسته های شان را درخواست می کنند .

##اولین بازدید های انبوهی ها از خانواده های کسانی است که در سال گذشته فردی از آن خانه فوت کرده باشد  که به آن نوعید میگویندو در نزد بازماندگان خانواده برایشان آرزوی سلامتی وتندرستی می کنند .

##پس از آن دید وبازدید بترتیب از پدر بزرگ ها ومادر بزرگ ها  وبزرگتر های فامیل شروع می شود .

##اهالی روستا برای دیدو بازدید به چند گروه تقسیم میشوند به اصطلاح خودشان به این گروه ها پسر عمو  میگویند. پسر عموهای از بزرگتر گروه شروع کرده وبا رفتن به خانه او این عید باستانی را به او و خانواده اش تبریک میگویند و در ادامه به خانه دیگر گروه رفته و این دیدو بازدید را ادامه میدهند.

##انبوهی ها به هنگام دید و بازدید سال نو با این کلمات سال نو را به هم تبریک می گویند :

 سال تازه بر شما مبارکه .

سالای (سالهای )خوش عید بکنی .

صد سال به این سالا .

و خانم ها معمولا به یکدیگر این جمله را می گویند :

پسر زنی همراه عید بکنی .یعنی برای پسرت زن بگیری ودر کنار عروست عید بگیری.

             سنت های رایج در روستای انبوه  

1    :    نوروز ونوسال خوانی

 مقارن ایام پایان سال کودکان  انبوهی شب هنگام در کوچه های روستا راه می افتادند و پشت در منازل اهالی با خواندن اشعاری که مژده رسیدن بهار را می داد ازصاحبانه درخواست عیدی می کردند .این اشعار که بعضآ در مدح ائمه (ع) وبعضآ هم در بردارنده خبر رسیدن بهار بود .

 2    :     زن  ماران (مادر زن سلام ) 

مراسمی است که داماد  به همراه عده ایی از دوستان خود جهت تبریک سال نو به خانه مادر خانم  خویش می رود وپس از صرف شیرینی ،داماد وهریک از همراهان وی هدایایی را در داخل ظرف شیرینی برای عروس آینده قرار می دهند  ومتقابلا نیز عروس پس از رفتن داماد وهمراهانش کادویی که شامل جورابی که خودش بافته برای آنان می فرستد.

3    :     شاتی بردن

 هدایا وشیرینی است که خانواده داماد برای عروس آینده می فرستند .در این مراسم خانواده داماد تعدادی از زنان فامیل خود را جمع می کند  در حالی که هدایا و شیرینی را در داخل ظرف مسی که مجمع نام دارد و دختران بر روی سر خود حمل می کنند  وبقیه اعضای فامیل پیشا پیش آنان حرکت می کنند به خانه عروس می روند وپس از صرف شیرینی هدایایی را نیز دیگر همراهان به عروس می دهند .

4    :     پختن شیرینی

یکی از سنت های کماکان معمول انبوه، پختن شیرینی عید توسط خانمها است که جزء لاینفک سفره عید بوده وضمنآ مملاک سنجش کدبانوی بودن وسلیقه آنان  نیز می باشد

5    :       مجمع گیری

 مجمع سینی بزرگ مسی است که  آجیل وشیرینی عید را در آن قرا داده  ودر جلوی میهمانان عید می گذارند در واقع به جای سفره ایست که بیشتر در شهرها معمول است در داخل این مجمع میوه های وخشکبار محلی ونیز شیرینی که ذکرش گذشت می گذازند.

 

 دوستان و هم محلی های عزیز برای دیدن همه چیز  درباره عید باستانی نورروز روستای انبوه که بسیار هم جالب و خواندنی

 است اینجا کلیک کنید .

/ 2 نظر / 8 بازدید

با سلام آقا سیف الله بسیار اطلاع رسانی به موقع و جالب بود به نوبه خودم بعنوان یک هم ولایتی از شما نهایت تشکر را دارم

خسته نباشيد