موقعیت جغرافیایی انبوه و روسومات محلی انبوه

دهیار روستای انبوه , شهرستان رودبار , بخش عمارلو , دهستان کلیشم 

 

                                             سیف الله طالبی انبوهی

                                 اعضای شورای اسلامی روستای انبوه

               سیف الله طالبی   سیف الله طالبی  سیف الله طالبی

                     رضا جهانی             صمد الله کیانی                خدایار علیزاده

        

                    چارت مقایسه ای آمار جهت بررسی نسبت ها با جمعیت کل

100 %

کـل جمعیت
44 %

نسبت مردان
56 %

نسبت زنان
55 %

جمعیت باسواد
49 %

نسبت مردان
51 %

نسبت زنان
39 %

جمعیت بیسواد
37 %

نسبت مردان
63 %

نسبت زنان

     آمار رسمی جمعیت روستا بر اساس سرشماری سال 1385 , تعداد خانوار : 177   

کل جمعیت  :    ۶۱۳  نفر              باسواد  :    ۳۳۸   نفر                  بی سواد  ۲۳۷   نفر

 

جمعیت مردان  :   ۲۷۲ نفر            باسواد :      ۱۶۷  نفر                 بی سواد  :    ۸۸    نفر

 

جمعیت زنان   :    ۳۴۱  نفر            باسواد  :     ۱۷۱ نفر                  بی سواد  :   ۱۴۹  نفر

 

                                                   موقعیت و تاریخچه
روستای انبوه از توابع بخش عمارلوی شهرستان رودبار، با مختصات جغرافیایی 49 درجه و 59 قیقه طول شرقی و 36 درجه و 39 دقیقه عرض شمالی، در 35 کیلومتری جنوب غربی جیرنده (عمارلو) و 150 کیلومتری رشت قرار گرفته است. روستای کوهستانی انبوه در ارتفاع 1300 متری از سطح دریا قرار دارد و اطراف آن را کوه‏های البرز فرا گرفته‏اند. روستای انبوه، از شمال غربی به روستای نواخان لایه، از شرق به روستای نوده و از جنوب غربی به روستای لایه محدود می‏شود و آب و هوای معتدل کوهستانی دارد. میانگین میزان بارندگی سالانه آن 269 میلی‏متر است.
روستای انبوه، از روستاهای قدیمی شهرستان رودبار است. محوطه‏های تاریخی قلعه چیمارود و پل قدیمی آن نشانگر قدمت تاریخی آن است. روستای انبوه، در مسیر ارتباطی قزوین به گیلان، یا دیلمان و لاهیجان قرار داشته است. امروزه از اهمیت این راه ارتباطی، کاسته شده است، ولی مردم روستای انبوه و روستاهای همجوار همچنان از این مسیر ارتباطی با استان قزوین استفاده می‏کنند.

مردم روستای انبوه به زبان گیلکی سخن می‏گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
درآمد اکثر مردم روستای انبوه از فعالیت‏های باغداری، زراعت، دامداری و صنایع دستی تأمین می‏شود.
بیشتر اراضی روستا به صورت دیم کشت می‏شود و محصول عمده آن گندم است. آلبالو، ذغال اخته، انار، زردآلو، به، سیب، انگور، انجیر، پسته وحشی، زیتون، فندق و گردو محصولات باغی روستای انبوه است.
پرورش گاو و گوسفند و تولید انواع فرآورده‏های دامی و لبنی در روستا رواج دارد.
مردم روستای انبوه به ویژه زنان، در کنار فعالیت‏های زراعی به تولید صنایع دستی مانند بافت قالی، گلیم، جاجیم، جوراب و شال و نمد نیز می‏پردازند.

روستای کوهپایه‏ای انبوه با بافت مسکونی متراکم، در شیب ملایمی به صورت پلکانی استقرار یافته و کوچه‏های پیچ در پیچ دارد. استقرار پلکانی، پشت‏بام هر خانه‏ای را به حیاط خانه بالاتر تبدیل کرده است.
خانه‏ها عموماً سقف مسطح و دیوارهای گل‏اندود دارند. روستای انبوه معماری بسیار زیبایی دارد و با محیط طبیعی پیرامون تناسب جالب توجهی یافته است. مصالح به کار رفته در خانه‏های قدیمی غالباً گل، چوب، خشت و سنگ است. ولی در ساخت خانه‏های جدید از مصالح آجر، تیرآهن، سیمان و امثالهم استفاده می‏شود.
                                               جاذبه‏های گردشگری
روستای انبوه با موقعیت دره‏ای ـ دامنه‏ای و اقلیم معتدل از زیبایی‏های کم نظیر و جلوه‏های دل‏انگیزی برخوردار است. مناظر و چشم‏اندازهای ارتفاعات سرسبز، سواحل و حواشی رودخانه با باغ‏های میوه، در فصول بهار، تابستان و پاییز زیبایی منحصر به فردی می‏یابد و دوستداران طبیعت را به سوی خود جلب می‏کند. رودخانه پرآب شاهرود که یکی از شاخه‏های رودخانه سفیدرود است در میان دره کنار روستا جریان دارد و حواشی آن در فصول بهار و تابستان، محل مناسبی برای گذران اوقات فراغت گردشگران است.
ارتفاعات پیرکوه، که روستا را در بر گرفته‏اند، پوشش گیاهی تنکی دارد و در بهار و تابستان، انواع گیاهان دارویی در آن می‏روید و مورد استفاده مردم قرار می‏گیرد. این ارتفاعات در تمام طول سال، میزبان کوهنوردان و علاقمندان به طبیعت کوهستان است.
قلعه چیمارود و پل انبوه دو اثر تاریخی مهم پیرامون روستاست. پل انبوه که به پل شاهزاده تی‏تی خانم نیز معروف است، در فاصله 3 کیلومتری روستای انبوه، بر روی رودخانه شاهرود بنا شده و یکی از عجایب معماری استان گیلان است.
نقل است که دو برادر و خواهر، از خاندان سلاطین گیلان، این پل را ساخته‏اند که گویا در قزوین (مرکز حکومت وقت) زندانی بودند و به دیلمان فرار می‏کنند و پس از عبور از رودخانه شاهرود تصمیم می‏گیرند بر روی آن پلی بسازند. معماری این پل، بسیار زیبا است و مصالح اصلی آن آجر و گچ سرندی است، در پایه‏های اصلی پل نیز از سنگ و ملاط ساروج استفاده شده و جان‏پناه‏هایی نیز دارد. اهمیت ساخت و معماری پل انبوه، در یک طاقی بودن آن است که آب شاهرود از زیر آن عبور می‏کند.
مردم روستای انبوه در اعیاد مذهبی قربان، فطر و غدیر به جشن و سرور و در ایام محرم و وفات ائمه به عزاداری می‏پردازند. در آستانه سال نو به پیشواز عید باستانی نوروز می‏روند و مراسم سیزده بدر و چهارشنبه سوری را نیز برگزار می‏کنند.

جشن انار یکی از مهم‏ترین مراسم محلی این روستاست. این جشن، در طلوع صبح روز جمعه (یکی از روزهای 20 الی 25 مهر) هر سال، با ندای «یا الله» پاکار کرپی ـ کسی که به مدت یک سال از طرف باغداران، برای نگهبانی از باغات انار انتخاب شده است ـ برگزار می‏شود. در این روز، تمام مردم روستا (حتی کسانی که بیرون از روستا زندگی می‏کنند) برای کمک و چیدن انار به روستا می‏آیند و با وسیله نقلیه به سمت باغات انار حرکت می‏کنند. انجام این مراسم تا غروب طول می‏کشد.

مراسم عروسی در روستا هنوز به شیوه قدیم و سنتی با رسوم و آیین‏های خاص آن برگزار   می‏شود.موسیقی و انواع آواها و آهنگ‏های محلی در مراسم عروسی و جشن‏ها خوانده می‏شود و نوازنده نی نیز خواننده را همراهی می‏کند.
پوشاک غالب مردان روستا، کت و شلوار است ولی تعدادی از آن‏ها از کلاه و نیم تنه نیز استفاده می‏کنند. زنان روستا، از لباس‏های محلی استفاده می‏کنند. دامن‏های پرچین، پیراهن‏های بلند، جلیقه و روسری، ترکیبی از پارچه‏های گلدار و زیبا که به وسیله نوارها و پولک‏های رنگی تزیین می‏شوند، لباس محلی زنان را تشکیل می‏دهند.
قالی، نمد، جاجیم، گلیم، شال و جوراب از رایج‏ترین محصولات صنایع دستی روستای انبوه است.
غذاهای محلی گوشتی، مانند کباب و انواع خورشت، به همراه انواع آش و نان محلی در روستا طبخ می‏شود. مسما (فسنجان) از غذاهای محلی معروف روستا است.
 

دسترسی اول : بهترین  و اسانترین راه برای گردشگران از شهر قزوین میباشد که از جنب صدا و سیما قزوین یا همان دانشگاه بین اللملی قزوین مستقیم به سمت بالا (اسماعیل اباد )امده و روستاهای زیبایی را هم در مسیرش خواهد داشت که اولی ان الولک و .....مسافت روستای انبوه تا شهر قزوین ۷۵ کیلومتر  است . که ۵۵ کیلومتر اسفالت و ۲۰ کیلومتر هم خاکی دارد .

دسترسی دوم : این روستا از طریق شهرهای رودبار و لوشان -معدن سنگرود - جیرنده - ویه وناوه  و تا گردنه نواخن هم جاده‏ آسفالت و بقیه حدود ۱۰ کیلومتر خاکی دارد  قابل دسترسی است.

  دوستان در باره این روستا هر سوالی دارید میتوانید از طریق تلفن با من تماس بگیرید .

/ 0 نظر / 6 بازدید